Spoznajmo citre

V majski novički bodo glavno vlogo odigrale citre. Citre so ljudsko glasbilo, ki ga uvrščamo v skupino brenkal. Imajo 30 do 45 strun. Citrarke in citrarji na melodijske strune igrajo s trzalico oz. prstnikom, na spremljevalne strune pa s prsti leve roke. Glasbilo je izdelano iz lesa in je različnih barv. Oglej si spodnji posnetek in prisluhni, kako citre zvenijo.

POSNETEK

 

Mlade citrarke

Na oddelku imamo otroške melodične citre, ki se po izgledu in zvoku dobro približajo pravim citram. Izdelane so iz lesa in imajo 15 strun. K inštrumentu so priložene igralne podlage in trzalica. Na igralnih podlagah so zapisane note. Otroci lahko izbirajo med 32 skladbami. Ko izberejo določeno igralno podlago, jo potisnejo pod strune in zaigrajo pesmico.

Otroške melodične citre

Četrtošolka Tanaja je v času bivanja na oddelku zaigrala kar nekaj pesmic. Pred igranjem sva skupaj obnovili znanje o notnem zapisu.

Note

 

Na začetku je potrebovala nekaj treninga, da se je navadila na nov inštrument, a z vajo je igranje steklo kot po maslu. Prisluhni posnetku in ugani, za katero pesmico gre. 😊

Tanja Šercer
maj 2022

Zdrava prehrana

Pravimo, da je zdravje naše največje bogastvo. Torej moramo storiti vse, kar je v naši moči, da ohranimo zdrav duh v zdravem telesu.
To pomeni, da se zdravo prehranjujemo, smo dovolj aktivni in se pri svojem delu počutimo uspešni in zadovoljni. Tako krepimo odpornost organizma.

Prehranska piramida

Spoznavali smo posodobljeno prehransko piramido, na dnu katere je po novem zmerna telesna aktivnost; nato tekočina; sledi sadje in zelenjava; žita, žitni izdelki in druga ogljikohidratna živila; mleko in mlečni izdelki ter meso in ribe; maščobe in čisto na vrhu piramide sladkarije.
Zmerna telesna aktivnost pomeni, da smo aktivni dve uri in pol tedensko.
Tekočino pijemo večkrat dnevno v manjših količinah, in sicer najmanj 2 litra dnevno.
Sadje in zelenjavo uživamo 2–3-krat dnevno.
Žita, žitne izdelke in vsa druga ogljikohidratna živila uživamo vsak dan, prav tako tudi mleko in mlečne izdelke.
Meso in ribe oziroma zamenjavo zanje uživamo vsak teden.
V manjših količinah uživamo rastlinske in živalske maščobe, redko pa sladkarije.

Zdrava prehrana z dovolj tekočine in gibanja pa je tudi ključ do dobre prebave.
Ob spoznavanju primernih jedilnikov smo se naučili, da je prebava potovanje hrane po naših prebavilih.

Prebavna pot se začne v ustih, kjer hrano z zobmi zgrizemo na manjše koščke. Iz ust potuje hrana po požiralniku v želodec, kjer se zmeša s prebavnimi sokovi in se razgradi. Pot nadaljuje v tanko črevo, kjer hranilne snovi preidejo v kri. Od tam po krvi potujejo do vseh telesnih celic. Vsa hrana pa se ne razgradi. Preostanek gre v debelo črevo. Nastane blato, ki ga skozi danko in zadnjično odprtino izločimo.

Da pa si bomo laže predstavljali prebavno pot, jo je Anej nazorno predstavil.

 

Metoda Leban Dervišević
maj 2022

Umetnina meseca maja 2022

Metulja v letu, čeprav ni slutiti njunega gibanja, in dolga senca naš pogled vodijo na levo stran slike, v globino skrivnostne pokrajine. 

V tipičnem nadrealističnem slogu nasprotij je Salvador Dali naslikal pokrajino, ki je videti kot puščava, kjer navadno ne najdemo metuljev. Nadrealisti so se trudili upodabljati nasprotje posnemanja narave. Dela vsebujejo elemente presenečenja, nepričakovanih postavitev in humor. Dali je znan po najbolj udarnih in bizarnih slikah, ki jih je sam imenoval ročno naslikane fotografije sanj.

Počasi smo vsi skupaj že pričeli sanjariti o oddihu in poletnih počitnicah. Na srečo so že skoraj tukaj, za vogalom.

Skrivnostna pokrajina sanj.

 

Tokratno reprodukcijo smo gradili v netipičnem vrstnem redu. Pričeli smo z detajli – dvema figurama metuljev. Slednje je proučila in upodobila učenka Tjaša. Njeno ostro oko je sledilo simetričnim podobam kril, ki jih je najprej izrisala, nato izrezala ter na koncu tudi pobarvala.

Metulja sta potem nekaj dni čakala na svoje ozadje. Naslikala jima ga je osmošolka Nerma. Z akrilnimi barvami se je trudila ustvariti mehke prehode in barvne prelive. Del ozadja z modrino neba je prepustila sedmošolcu Vasji. Vasja je izjemno natančno nanašal zadnje plasti barve ter z barvnimi kredami vse prehode še malce zmehčal. Ob delu smo se navduševali nad mojstrstvom in natančnostjo Salvadorja Dalija.

Naši metulji tudi fizično nekoliko izstopajo s slikovne ploskve, tako delujejo še bolj prepričljivo.

 

»Pravi umetnik ni nekdo z navdihom, temveč nekdo, ki navdihuje druge.« Naj nas ta Dalijeva misel spodbudi, da postanemo pravi umetniki tudi sami. Bodimo navdih drug drugemu s prijaznostjo, toplino in srčnostjo.

Tina Žvab
maj 2022