Obisk Slovenskega etnografskega muzeja v Ljubljani

Učiteljice prvega in drugega triletja se v okviru našega strokovnega aktiva podajamo na oglede mnogih razstav, muzejev in galerij ter se udeležujemo raznovrstnih izobraževanj. V preteklosti nas je pot vodila že v Prirodoslovni muzej Slovenije, Plečnikovo hišo, na strokovnem obisku v bolnišnični šoli pa smo gostili Tilko Jamnik iz Društva Bralna značka Slovenije.

V letošnjem šolskem letu smo se z veseljem odzvale na prijazno povabilo Slovenskega etnografskega muzeja http://www.etno-muzej.si/. Vodstvo muzeja je namreč povabilo vse slovenske učitelje in vzgojitelje na brezplačni vodeni ogled, predstavitev dejavnosti in strokovni pogovor. Sonja Kogej Rus nas je prijazno sprejela in nam predstavila muzejske dejavnosti ter delavnice, ki jih pripravljajo za otroke. Poudarila je načelo »manj je več«, saj se na delavnicah posvetijo zgolj eni temi oz. predmetu, ki jo/ga nato otrokovi starosti primerno temeljito obdelajo. Kot bolnišnične učiteljice nas je še posebej navdušila zbirka SEM od doma http://www.etno-muzej.si/sem-z-zgodbami-predmetov, ki je v muzeju nastala med pandemijo in ponuja otrokom kratke strokovne predstavitve različnih zanimivih muzejskih predmetov, ljudskih običajev ter pester nabor kratkih in strokovnih filmov: http://www.etno-muzej.si/filmi. Otroci in mladostniki, ki so zaradi bolezni pogosto ali pa dalj časa v bolnišnici, se namreč lahko zelo poredko v živo udeležujejo ogledov muzejev in razstav, na tovrsten način pa jim lahko skozi muzejske svetove omogočimo virtualne sprehode in jim tako približamo bogato muzejsko gradivo. Če kaj, potem je pandemija vsaj na tem področju prinesla nekaj dobrega.

Sonja Kogej Rus nam je nato predstavila tradicionalna ženska oblačila po svetu, ki smo jih lahko učiteljice tudi pomerile. Ni bilo samo poučno, temveč tudi prav zabavno.

Učiteljica Tanja se je odela v sari. Oblačenje sarija je zelo zapleten postopek, menda pa si ga Indijke spretno oblečejo kar same, brez vsakršne pomoči.

Pod burko se skriva naša specialna pedagoginja Ana, ki je povedala, da se skozi mrežico skoraj nič ne vidi.

Sonja Kogej Rus je poskrbela tudi za čudovito presenečenje, saj je vsaki izmed nas podarila zelo uporaben in kakovosten učni pripomoček »nesnovna KULturna dediščina«.

Naše druženje je bilo nadvse zanimivo in poučno, vsekakor pa komaj čakamo trenutek, ko bomo lahko učence naše bolnišnične šole v muzej popeljali v živo.

 

Mojca Topić, vodja aktiva učiteljic 1. in 2. triletja