Hobotnice na potepu

Končno! Spet se lahko sproščeno odpravimo na izlete, raziskovanja in popotovanja. Tokrat smo jo mahnili na izlet po Ljubljani.
Prijazni ljubljanski Kavalirji so nas čakali pred Pediatrično kliniko in nas odpeljali do Cankarjevega doma, kjer smo si najprej ogledali zelo zanimivo razstavo V vrtincu sprememb. https://www.youtube.com/watch?v=1iHSZDaOYhQ

Ob ogledu razstave smo se kar malo zamislili nad podatkom, da bo za naslednje veliko svetovno izumrtje rastlinskih in živalskih vrst kriv človek. Doslej so bili namreč krivi padci kometov, izbruhi vulkanov … Zdaj pa človek s svojim delovanjem počasi povzroča izumiranje rastlinskih in živalskih vrst. Če se le da, moramo to preprečiti ali vsaj omiliti. Hobotnice se bomo vsekakor trudile za to.

Po vodenem ogledu razstave smo imeli še ustvarjalno delavnico. Izdelovali smo dinozavre, itak!

Sladoled! Oja, po ogledu razstave in delavnici se nam je zelo prilegel.

Ampak sladoled smo morali polizati na hitro, da smo ujeli ladjico, s katero smo se zapeljali po vedno skrivnostni reki Ljubljanici. Pogled na našo prestolnico je z gladine Ljubljanice še lepši, skrivnostnejši!

Za čudovit in sproščujoč konec našega potepa so znova poskrbeli ljubljanski Kavalirji, ki so nas že čakali v pristanu in nas zapeljali nazaj do klinike.
SUPER SMO SE IMELI!

 

Mojca Topić
junij 2023

Umetnina meseca junija 2023

Čudovit sončni zahod v barvah vročih plamenov, med katerimi se dviga silhueta samostana, je bil zadnji motiv, ki smo se ga v okviru projekta Umetnina meseca lotili v letošnjem šolskem letu. Ta večerni pogled na otok San Giorgio Maggiore v Benetkah je ustvaril Claude Monet. Monet je naslikal serijo 37 slik Benetk. V tistem obdobju je že začel izgubljati svoj vid, a je kljub temu zmogel ustvariti mojstrovino živahne rumene, rdeče in modre barve.

Kot vodilni francoski impresionist je Monet skozi svoj opus raziskoval izključno slikanje v naravi, učinek različne svetlobe na motiv, slikanje s kratkimi, debelimi potezami, vidne poteze čopiča … Na svoji prvi razstavi, ki je potekala aprila 1874, je razstavil delo Impresija, ki je novemu umetniškemu slogu dalo trajno ime – impresionizem.

Sončni zahod v Benetkah

 

Osmošolka Amina je pri umetnini meseca sodelovala že decembra. Takrat je imela nalogo dokončno oblikovati sestavne dele slike. Tokrat pa jo je pričakal prazen list papirja in izziv oblikovanje skice. Poleg začrtanih oblik je tudi obarvala silhueto samostana.

Čez nekaj dni pa sta se, kakor pred koronskimi časi, v učilnici združili ustvarjalni moči dveh deklet. Tretješolka Neja in Šestošolka Nika sta sočasno pričeli s slikanjem ozadja. Dodaten izziv jima je predstavljala uporaba le osnovnih treh barv. Ustvarjanje ju je tako zelo prevzelo, da sta z nekaj odmori že pred kosilom umetnino popeljali do njene končne podobe. Igrivost in veselje ob sodelovanju in skupnemu ustvarjanju je bilo čudovito opazovati. Pri delu sta si pomagali, sodelovali in resnično delali skupaj.

Končano umetnino smo še isti dan postavili na razstavni pano.

Vroče!

 

Vroča poletna podoba bo krasila vhod pred učilnico tudi v času počitnic.
In res smo jih dočakali. Počitnice!

Saj veste, kaj pravi francoski pregovor: »Tistemu, ki zna čakati, s časom vse pride.«
Tudi počitnice.

Tina Žvab
junij 2023