Kultura se izraža in kaže na različne načine. V vsakdanji rabi govorimo o popularni, potrošniški kulturi, kulturnem boju, poslovni kulturi, francoski kulturi, bralni kulturi in kulturi izražanja. Prav tako se moramo znati kulturno obnašati, na vrtu pa gojimo kulturne rastline. Malo starejši izraz kulturo povezuje tudi s športom; fizkultura oz. telesna kultura. Najpogosteje pa izraz kultura povezujemo z umetnostjo; literarno, likovno, glasbeno, filmsko, gledališko, plesno, arhitekturno, sakralno. Če oboje združimo, nas kultura privede do vsem znanega slogana: ”Zdrav duh v zdravem telesu”.

Lahko bi rekli, da kultura vpliva tudi na naše doživljanje bolezni. Bolezen, slabo počutje, oviranost in bolečina so na eni strani biološko dejstvo, vendar pa kultura, v najširšem pomenu besede, vedno pozitivno in blagodejno vpliva na naše počutje. Zato smo se na oddelku iz srca razveselili obiska  odličnega parašportnika, gospoda Matjaža Bartola, ki nam je predstavil, kaj vse zmoremo, ko mislimo, da ne zmoremo, in nas navdušil za parašportno disciplino boccia, in italijanskega pisatelja Alberta Lota, ki nam je skozi slikanico Ujel sem škrata pokazal, da naša domišljija nima meja, ter umetnic Katarine Mala in Nike Brgant (gledališča KUD Teater za vse), ki sta nam z glasbeno lutkovno predstavo Šivilja in škarjice pričarali nasmeh na usta in dobro voljo za popotnico.

Šivilja Bogdanka vztrajno, dan za dnem, šiva in reže, šiva in reže, šiva in reže za grajsko gospo. Potem pa nekega dne dobi čarobne škarjice, ki jo ubogajo na ukaz: »Škarjice hrustalke, po mizi bežite, jopico mi urežite!«

Alberto Lot nas je s svinčnikom popeljal na domišljijsko potovanje. Spretno nas je vodil v svet risanja škratov, ki so lahko očarljiva bitja, ne pa vedno.

Kultura telesa oz. skrb za telo. Boccia je športna panoga, primerna za gibalno ovirane posameznike.

 

Vse šolsko leto smo brali, pisali, sestavljali, risali in se učili. Sedaj pa je čas za zaslužene počitnice!!!

 

Ana Dobovičnik
junij 2024