Umetnina meseca novembra 2023

Letošnji november je bil za mnoge poln težkih in deževnih dni. Naj gre za kapljice z neba ali solze, lahko z nekaj truda v njih poleg žalosti vidimo tudi olajšanje in razlog za upanje. V to smer smo skušali razmišljati ob ustvarjanju umetnine z naslovom Dekle s solzo I.

Roy Lichtenstein je naslikal več različic svetlolasih deklet, ki točijo solze. Z njimi je želel izpostaviti obdobje v dvajsetem stoletju, ko so se ženske v ZDA intenzivno borile za enake pravice. Lichtenstein je bil poleg Andyja Warhola osrednji predstavnik pop art umetnosti. Za njegova dela so značilne podobe, zamejene s stripovskimi okvirčki in pogosto obdane z miselnimi oblački. V njegovih slikah in grafikah so prisotne žive, čiste barve, pogosto je analogijo s stripom poudaril tudi s pikicami, značilnimi za takratne tiskarske tehnike.

Pramen svetlih las, žalostno oko in velika solza

Skico za naše Dekle s solzo je ustvarila osmošolka Ema. Natančno je opazovala izvirne oblike in jih v ustreznem merilu prenesla na papir. Podrobnosti je dodelala srednješolka Nerma, ki je risbo tudi poudarila s črnim flomastrom. Delo je nadaljevala sedmošolka Ema. Sprva je obarvala lase, nato pa so jo k delu priklicale rdeče pike. V sodelovanju s srednješolko Saro sta del slike gradili skupaj. Srednješolka Janja se je za njima spopadla z modrimi vzporednicami in dovršeno ustvarila vibrirajoč raster. Nekaj podrobnosti na rumeni podlagi je nato zastavil tretješolec Liam, dijakinja Tjaša pa je dodala zadnje poteze in popravke, ki so bili potrebni.

Dekle s solzo

Dekle s solzo naj bi predstavljalo notranji boj in moč za premagovanje težkih dni. Včasih vira moči ni lahko najti, pogosto pa se skriva globoko v nas samih, v naših koreninah. Tudi ameriški pregovor nas opominja na to: »Živimo iz svojih korenin in ne iz svojih vej.«

Tina Žvab
november 2023